Hijyen Belgesi Nasıl Alınır ? Hijyen Belgesi Sorgulama

Hijyen belgesi, 2013’te Resmi Gazete’deki karara göre işe alımlarda istenen bir evraktır. Hijyen belgesi sorgulama işlemleri ise E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bazı iş yerleri, personelleri işe almadan önce belirli bir hijyen eğiminden geçmesini ve belge almasını ister. Gıda sektörü, güzellik salonu, hamam gibi hijyen koşullarına önem verilmesi gereken yerlerde işe başlayacaklar için hijyen belgesi istenmektedir.

 

Hijyen Belgesi Nasıl Alınır?

 

Hijyen belgesi nasıl alınır sorusuna cevap vermek gerekirse öncelikli olarak yapılan sınavda başarılı olunması gerekir. Personel alımı yapacak olan işletmeler, iş başvurusu yapanları belge alımı konusunda bilgilendirir. İşe girecek olan kişilerin belgeleri kendilerinin alması gerekir. Belge almak isteyenler, Halk Eğitim Merkezler’ine başvurup hijyen belgesi başvuru formu doldurarak hijyen belgesi sahibi olabilir. Eğitim merkezinde öncelikle gerekli hijyen eğitimleri alınır ve daha sonra sınava girilir. Sınavda başarılı olan adaylar ise belge almaya hak kazanır. Hijyen eğitimi alanların sahip oldukları bilgiler ise şunlardır:

 

 • Tuvalet kullanımı ve hijyeni,
 • Hastalıklardan korunma yöntemleri,
 • El yıkama ve kurulama,
 • Kişisel hijyen,
 • Hastalık kaynakları ve bulaşma yolları,
 • Önlük ve bone kullanımı,
 • Koruyucu giysi eğitimi,
 • Maske kullanımı.

 

Hijyen Belgesi Nereden Alınır?

 

Hijyen belgesi nereden alınır diye soracak olan kişilerin merakını hemen giderelim. Bu belge Halk Eğitim Merkezlerinden alınabildiği gibi bazı özel kurslardan da temin edilebilir. Milli Eğitim Bakanlığı ve özel akademiler tarafından düzenlenen eğitimler bulunmaktadır. Verilen eğitimlerde başarılı olanlar, belge sahibi olur ve belgeyi işe gireceği işletmeye sunabilir. Halk Eğitim Merkezler’inden belge temin edecek olan kişiler için 50 TL ücret bulunmaktadır. MEB bünyesinde hizmet veren diğer kurum ve kuruluşlarda ise ortalama 50 – 80 TL arasında belge ücretinden söz edilebilir. Hijyen belgesi e devlet üzerinden sorgulanarak güvenilirliği ölçülebilmektedir.

 

Hijyen Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

Hijyen belgesi sorgulama işlemleri, e-Devlet üzerinden yapılabilir. Adaylar, eğitim süreçlerini tamamladıktan sonra sertifika almaya hak kazanır. Belgenin hasar görmesi, kaybolması gibi durumlardan kaçınmak adına  e-Devlet üzerinden belge görüntülenebilmektedir. Sertifika sahipleri için e devlet hijyen belgesi sorgulama adımları şu şekildedir:

 

 • E-Devlet üzerinden kimlik bilgileri ve şifre ile giriş yapılır.
 • “Yaygın Eğitim Sertifika Sorgulama Hizmet” bölümüne gidilmelidir.
 • Karşınıza çıkacak olan ekranda hijyen belgesi görüntülenir.


Bankalarla Yapmış Olduğumuz Anlaşmalardan Faydalanıp Uygun Faiz Oranları İle Kredi Çekme İmkanına Sahip Olmak İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Konu Altına Ekleyin ! Teklifimiz Size Ulaşmazsa Tekrar Yorum Bırakmaktan Çekinmeyin !
Sıkça Sorulan Sorular

Hijyen belgesi almak isteyen kişilerin öncelikle yapılacak olan sınavda başarılı olmaları gerekir. Bu belgeyi almak isteyenler Halk Eğitim Merkezlerine başvurup sınavlarda başarı sağlayarak belgeyi almaya hak kazanırlar.

Hijyen Belgesi, Halk Eğitim Merkezlerinden alınabildiği gibi bazı özel kurslardan da temin edilebilir. Milli Eğitim Bakanlığı ve özel akademiler tarafından düzenlenen eğitimler bulunmaktadır.

Hijyen belgesi sorgulama işlemleri, e-Devlet üzerinden yapılabilir.

Yorum yok