HGS İptal Etme HGS Nasıl İptal Edilir ?

HGS iptal etme işlemi, araç sahipleri tarafından bizzat gerçekleştirilmelidir. HGS iptalinin farklı kişiler tarafından gerçekleştirilmesi mümkün olmamaktadır. Sahip olunan aracın başkasına satılması veya farklı durumlardan kaynaklı olarak iptali gerekebilir. İlerleyen süreçlerde ekstra ücretlerle karşı karşıya kalmamak adına vakit kaybetmeden HGS iptal işlemleri gerçekleştirilmelidir.

 

HGS Nasıl İptal Edilir ?

HGS nasıl iptal edilir diye soranlar için PTT’lere şahsen başvuru yapılması gerekir. Kişiler, kendi kimlik belgeleriyle beraber PTT şubelerine giderek başvuru yapmalıdır. Şubelerde HGS iptal formu eksiksiz biçimde doldurulduktan sonra görevli memura teslim edilir. PTT HGS iptali işlemleri, görevli memurlar aracılığı ile kısa süre içerisinde yapılmaktadır. Kart sistemi devre dışı bırakılarak iptal işlemi gerçekleştirilmiş olur. HGS iptal başvurusunda ve doldurulması gereken formda dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 

  • Kimlik kartı, sürücü belgesi ve ruhsat başvuranın yanında bulunmalıdır.
  • Doldurulacak olan formda araç plakası ve HGS numarası eksiksiz yazılmalıdır.
  • Kart içerisinde bulunan bakiyenin iadesinin yeni araç satın alanlar için güncel plakaya yapılması istenebilir.
  • İptal işleminden önce ileride sorun yaşamamak adına cezaların ödenmesi gerekir.Sorgulama

 

PTT’ye Gitmeden HGS İptal Edilir Mi?

 

PTT’ye gitmeden HGS iptali mümkün değildir. Başvuru yapacak kişilerin doğrudan şubelere gitmesi gerekir. Henüz HGS iptal işlemleri için herhangi bir online seçenek söz konusu değildir. Eğer iptal esnasında kart içerisinde bakiye bulunuyorsa iptal sonuçlandıktan sonra 30 gün içerisinde geri ödeme gerçekleştirilmektedir.

 

PTT HGS İptali Öncesi Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

PTT HGS iptali işlemlerini gerçekleştirmeden önce kaçak geçiş vb. cezalar bulunuyorsa ödemesinin yapılması yararlı olacaktır. Geçişler esnasında yapılan hatalar, plakaya birtakım cezaların uygulanmasına neden olur. HGS iptalini gerçekleştirmeden önce en kısa sürede cezaları ödemek, ileride sorun oluşmasını engelleyecektir. HGS ceza sorgulama işlemleri için kullanılabilecek kanallar ise şunlardır:

 

  • HGS Çağrı Merkezi
  • PTT HGS İnternet Sitesi
  • Karayolları Genel Müdürlüğü Sitesi
  • E-Devlet Ceza Sorgu Sistemi

 

Aynı zamanda PTT’nin HGS işlemlerine yönelik hazırlanan internet sitesi üzerinden bakiye sorgulama işlemleri yapılabilir. Kimlik numarası, plaka gibi bilgilerle internet üzerinden rahatlıkla gerçekleştirilebilecek bir işlemdir. Bu sayede iptal işlemleri esnasında kart içerisinde bakiye olup olmadığı da öğrenilebilir.

PTT’nin HGS Sitesi Adresi : https://hgsmusteri.ptt.gov.trBankalarla Yapmış Olduğumuz Anlaşmalardan Faydalanıp Uygun Faiz Oranları İle Kredi Çekme İmkanına Sahip Olmak İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Konu Altına Ekleyin ! Teklifimiz Size Ulaşmazsa Tekrar Yorum Bırakmaktan Çekinmeyin !
Sıkça Sorulan Sorular

HGS iptal işlemi için kişiler, kendi kimlik belgeleriyle beraber PTT şubelerine giderek başvuru yapmalıdır. Şubelerde HGS iptal formu eksiksiz biçimde doldurulduktan sonra görevli memura teslim edilir. PTT HGS iptali işlemleri, görevli memurlar aracılığı ile kısa süre içerisinde yapılmaktadır.

PTT’ye gitmeden HGS iptali mümkün değildir. Başvuru yapacak kişilerin doğrudan şubelere gitmesi gerekir.

HGS ceza sorgulama işlemleri için kullanılabilecek kanallar ise şunlardır: -HGS Çağrı Merkezi -PTT HGS İnternet Sitesi -Karayolları Genel Müdürlüğü Sitesi -E-Devlet Ceza Sorgu Sistemi

Yorum yok