Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır ? Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarar ?

Fakirlik belgesi ne işe yarar diye soran arkadaşlara, maddi olanakları yetersiz olan vatandaşlara kamu kurum ve kuruluşları tarafından yardım amacıyla düzenlenen bir evrak olduğunu söyleyebiliriz. Fakirlik belgesi örneği başvuran kişinin bilgileri ve yardıma muhtaç olunduğunu kanıtlayan ibare bulunduğu görülmektedir. Kişisel bilgiler eksiksiz olarak doldurulduktan sonra belge, muhtar tarafından onaylanmalıdır. Belirli koşulları sağlayan ve maddi durumu yetersiz olan vatandaşlar, sahip oldukları bu belge sayesinde birtakım devlet yardımlarından yararlanma hakkı kazanır.

 

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

 

Fakirlik belgesi alabilmek için vatandaşların birtakım şartları sağlaması gerekir. Fakirlik belgesi formu için başvuranların uyması gereken koşullar şu şekildedir:

 

  • Gelir düzeyi açısından fakirlik belgesi almaya uygun olmak,
  • Başvuru gerçekleştirilen muhtarlığın bulunduğu ilde oturmak,
  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Ev vb. gayrimenkul sahibi olmamak,
  • Sigortalı bir işte çalışmıyor olmak.

 

Fakirlik belgesi sayesinde vatandaşların yeterli maddi olanaklara sahip olmadığı kanıtlanmış olur. Sağlık yardımı, çocuklu ailelere eğitim desteği gibi durumlardan faydalanmak adına bu belge düzenlenir. Finansal açıdan yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar fakirlik belgesine sahip olduğunda kamu kurum ve kuruluşlarında birtakım ayrıcalıklara sahip olabilir.

 

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

 

Fakirlik belgesi 2020 başvuruları muhtarlar tarafından kabul edilir. Dolayısıyla fakirlik belgeleri, vatandaşların başvurması neticesinde muhtarlıklardan alınmaktadır. Muhtarlıklara başvuru gerçekleştirilmesinin sebebi ise başvuru yapan vatandaşların muhtarlar tarafından yakından tanınacak olmasıdır. Kişinin belge alma konusunda gerekli şartları sağlayıp sağlamadığı bu şekilde daha rahat kontrol edilmektedir.

 

Muhtarlar tarafından başvurular değerlendirilmekle beraber kişinin sigorta veya iş gibi durumları incelenir. Fakirlik belgesi başvurularında tüm yetki muhtarlıklara tanındığından bütün detaylı araştırmaları yapma hakkı muhtarlara verilmiştir. Bu nedenle fakirlik belgesi için internet üzerinden başvuru yapmak mümkün değildir. Vatandaşların bizzat muhtarlara giderek form doldurmaları gerekir.

 

Fakirlik Belgesi Örneği

 

Fakirlik belgesi örneği vatandaşlarımız tarafından sıklıkla aranmakta olup başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulur. Fakirlik belgesi pdf versiyonu online olarak bulunabileceği gibi muhtarlık makamlarından da alınabilmektedir. İnternet üzerinden belgenin boş dijital versiyonuna ulaşmak mümkündür. Vakit kaybetmemek adına başvurudan önce çıktı alınarak muhtarlıklara o şekilde gidilebilir. Vatandaşların doldurduğu formlar, mahalle muhtarlarının onayından geçer ve böylelikle başvurular yapılmış olur.

SorgulamaBankalarla Yapmış Olduğumuz Anlaşmalardan Faydalanıp Uygun Faiz Oranları İle Kredi Çekme İmkanına Sahip Olmak İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Konu Altına Ekleyin ! Teklifimiz Size Ulaşmazsa Tekrar Yorum Bırakmaktan Çekinmeyin !
] }
Yorum yok