Banka Referans Mektubu Nedir Nasıl Alınır ?

Banka referans mektubu nedir sorusuna cevap vermek gerekir ise; referans mektubunun ve çoğunlukla şirketlerin ihalelere katılırken aldıkları bir mektuptur. Şirketlerin, kurumların ve kuruluşların ihaleye katılma süreçlerini kolaylaştırmakta, hızlandırmakta ve ihaleyi kazanma ihtimallerini de arttırmaktadır. Banka referans mektubu için ek bir ücret ödenmesine gerek olmamaktadır. Banka referans mektubunun üzerindeki tarihin yayınlanan ihale ilan tarihinden sonra düzenlenmiş olması gerekmektedir. Yurt dışında ihalelere girmek isteyenler de yurt dışındaki bankalardan referans mektubu talep ederek kolay bir şekilde ihalelere katılabilmektedirler. Yarım kalan veya başlatılması düşünen projelerin tamamlanabilmesi konusunda, banka referans mektupları mektubu talep eden şirketlere avantaj sağlamaktadır. Bankalar çoğunlukla referans mektubu konusunda müşterilerine herhangi bir sıkıntı çıkartmamaktadırlar.

Banka Referans Mektubu Nasıl Alınır ?

Banka referans mektubu almak isteyenlerin bankaya başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Yapmaları gereken başka bir işlem bulunmamaktadır. Bankanın müşterisine nakdi veya gayrinakdi ne kadar limit açmış olduğu ve müşterinin kredibilitesinin ne olduğu bilinmelidir. Referans mektubunda banka garantör olmadığı için teminat mektubu ile karıştırılmaması gerekmektedir.

Başvuru yapıldıktan sonra başvuru sahibinin hesapları banka tarafından incelenmektedir ve hesaplarında ne kadar para olduğuna bakılmaktadır. Ayrıca kişinin altın ve döviz hesaplarının olup olmadığı ve olması durumunda bu hesapların bakiyelerin ne olduğu da önem taşımaktadır. Banka bu bilgilerin yer aldığı bir belge düzenlemektedir ve bu belgeyi en az iki yetkili de imzalamaktadır.

Banka Referans Mektubu Ne İşe Yarar ?

Banka referans mektubu ne işe yarar sorusuna cevap vermek gerekir ise; ihalelere yardımcı olmak amacı ile düzenlenen bir mektuptur. İhalelerin ön yeterlilik aşamalarında verilen bu belgede ödeme taahhüdü verilmemektedir. Ancak inşaat ve taahhüt işleri ile ilgili verilen bir belgedir. Banka referans mektubu alarak firmalar ihale kazanma olasılıklarını arttırabilmektedirler. Çoğunlukla müteahhitlerin aldığı bu belge ile ihalelere kısa süre içerisinde katılım sağlanabilmektedir.

Banka Referans Mektubu Nasıl Doldurulmalıdır ?

Banka referans mektubu, banka şubesine gidilerek alınabilmektedir. Referans mektubu alınan banka ismi mektubun üst kısmına yazılmalıdır. Ardından mektubu alan kişinin ismi, soy ismi ve işin adı yazılmalıdır. Şirket ismi ve proje ismi de yazıldıktan sonra mektubun doldurulduğu günün tarihi eklenmelidir. Ardından imza atılmalıdır. Referans mektubunun doldurulması oldukça kısa sürmektedir. Bu sayede kişiler zamandan tasarruf edebilmektedirler. Hem yurt içindeki hem de yurt dışındaki bankalara banka referans mektubu için başvuruda bulunma imkanı verilmektedir. Günümüzde referans mektuplarının alınması daha da yaygınlaşmıştır.

Banka Referans Mektubu Örneği

Banka Referans Mektubu örneği doldurmak isteyenler için bir adet referans mektubu örneğini sizinle paylaşalım.

KrediBankalarla Yapmış Olduğumuz Anlaşmalardan Faydalanıp Uygun Faiz Oranları İle Kredi Çekme İmkanına Sahip Olmak İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Konu Altına Ekleyin ! Teklifimiz Size Ulaşmazsa Tekrar Yorum Bırakmaktan Çekinmeyin !
Sıkça Sorulan Sorular
Yorum yok